SIA “Rīgas meži” apsaimniekotajos parkos šajā pavasarī uzstāda 70 jauna dizaina un funkcionalitātes atkritumu urnas, un daļa no tām būs aprīkota ar plauktiņiem tukšajiem dzērienu iepakojumiem. Pirmās tvertnes atrodas Vērmanes dārzā, bet jau tuvākajās dienās tās būs arī pie Bastejkalna un Operas skvērā.
Atkritumu apsaimniekošana publiskās vietās ir lielo pilsētu aktualitāte. Arī “Rīgas meži” pastāvīgi meklē un īsteno risinājumus, lai uzlabotu atkritumu apsaimniekošanas procesus savā pārziņā esošajos parkos un teritorijās, veidojot tos ilgtspējīgākus un efektīvākus.
Tādēļ “Rīgas mežu” daļas “Dārzi un parki” speciālisti, sadarbībā ar pakalpojuma sniedzējiem, izstrādāja urnu dizainu un funkcionalitāti, ņemot vērā atkritumu savākšanā iepriekš gūto pieredzi. Proti, lai apgrūtinātu putnu piekļūšanu, vienlaikus nodrošinot ērtu atkritumu izmešanu, urnas ir daļēji slēgtas. Tāpat tās ir aprīkotas ar Latvijā līdz šim neizmatotiem plauktiņiem, kas paredzēti tukšo dzērienu iepakojumiem. Šis risinājums sasaucas ar nesen ieviesto dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu, kas vērsta dabas aizsardzības un taras ilgtspējīgas apsaimniekošanas virzienā. Šādu risinājumu izmanto daudzviet pasaulē, arī tuvējās Skandināvijas pilsētās.
Sākotnēji Rīgas centra parkos paredzēts uzstādīt 70 jaunās urnas, no kurām 39 būs aprīkotas ar plauktiem dzērienu tukšajiem iepakojumiem.
“Rīgas mežu” daļas “Dārzi un parki” vadītājs Aigars Pencis stāsta: “Aicinām iedzīvotājus pareizi izmantot jauno urnu funkcionalitāti, t.sk. dzērienu iepakojumu plauktus. Mūsu ieskatā tas Rīgas zaļās zonas darīs vēl tīrākas un estētiskākas, mazinās atkritumu izsvaidīšanu, kā arī urnu vandālismu. Tas jo īpaši aktuāli ir pilsētas centra parkos, kur ikdienā atpūšas ļoti daudz cilvēki. Turklāt jaunās slēgta tipa urnas atvieglos arī mūsu darbinieku darbu un samazinās atkritumu savākšanai nepieciešamo laiku.”
“Atkritumu urnu dizains ir viens no mazajiem, bet svarīgajiem soļiem, lai mūsu parki un dārzi būtu tīrāki un sakoptāki. Šīs jaunās urnas iederas vidē un ļauj gan labāk nodot materiālus pārstrādei, gan novērš to nonākšanu dabā. Rīga šogad spers arī citus soļus, lai uzlabotu atkritumu apsaimniekošanu: pilsētvidē parādīsies jauni brīvkrāni, tiks veicināta atkritumu šķirošana, kā arī vairakkārt lietojamo glāžu izmantošanu publiskajos pasākumos,” papildina Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētāja vietniece Mairita Lūse.
“Šobrīd depozīta sistēmā tiek atgriezti vidēji 85% tukšo depozīta iepakojumu, kas ir ļoti labs rādītājs, taču tas vienlaikus norāda, ka atlikušie 15% nenonāk atpakaļ pie operatora – daļa no tiem, iespējams, nonāk dabā, arī mūsu skaistajos dārzos un parkos. Izstrādātais plauktiņu risinājums ir sevi veiksmīgi pierādījis vairākās depozīta sistēmas valstīs, un ticam, ka tas būs pieprasīts un augsti novērtēts arī pie mums Latvijā. Aicinām citas pilsētas ņemt piemēru un padarīt atkritumu apsaimniekošanu publiskajās vietās iedzīvotājiem un videi draudzīgāku,” komentē SIA Depozīta Iepakojuma Operators valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.
Aigars Pencis piebilst: “Turpinot atkritumu apsaimniekošanas procesa uzlabošanu, uzņēmums rūpējas arī par savu darbinieku darba ērtībām un darba efektivizēšanu. Taču ilgtermiņā Rīgas zaļo zonu apsaimniekotāji atgādina – ko parkā ienes, to no parka aiznes!”.